W ostatnich latach obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój technologii druku 3D. Rynek urządzeń drukujących oraz materiałów do druku (filamentów) stale rośnie. Drukarki obecnie są już w domach, szkołach i przedsiębiorstwach, gdzie drukuje się modele ograniczone tylko wyobraźnią projektantów.

Od kilku lat Gamart wykorzystuje technologie druku 3D do wykonywania, testowania i oceny prototypów własnych wyrobów, tak powstał między innymi innowacyjny system do gromadzenia wody deszczowej.

Przy opracowywaniu naszych technologii i wyrobów współpracujemy z uczelniami wyższymi oraz uwzględniamy sugestie klientów.

Klienci doceniają nasze wieloletnie doświadczenie w budowie maszyn i urządzeń oraz wytłaczarek dla przemysłu tworzyw sztucznych.

W odpowiedzi na ich zapotrzebowanie na wielkogabarytowy druk 3D prezentujemy cztery serie głowic drukujących:

  • Seria GAMART G.12 o wydajności do 12kg/h
  • Seria GAMART G.20 o wydajności do 20kg/h
  • Seria GAMART G.50 o wydajności do 50kg/h
  • Seria GAMART G.200 o wydajności do 200kg/h

Są to innowacyjne cyfrowe wytłaczarki, zaprojektowane przez nasz dział B+R, które są dostosowane do integracji i montażu na frezarskich centrach obróbczych CNC.

Nasze dotychczasowe wdrożenia obejmują m.in. maszyny o wymiarach pola roboczego 2500 mm x 5000 mm x 1500 mm as well as 4000 mm x 9000 mm x 2500 mm.

Przygotowujemy instalację głowicy na 5-osiowej maszynie 6000 mm x 24000 mm x 3500 mm i kolejnych za każdym razem dopasowując technologię druku do wymagań klienta.

Adaptacja centrum CNC do druku 3D odbywa się przez zawieszenie głowicy obok wrzeciona (dla Gamart G.12 i Gamart G.20) lub dodanie dodatkowej belki drukującej (dla Gamart ex.50 i druku o większej wydajności).

Do zestawu projektujemy system suszenia i transportu granulatu oraz system mocowania wydruku do „stołu”.

Głowica do druku jest autonomiczna i posiada własne zdalne sterowanie. Dla zwiększenia wydajności, specjalizujemy się również w integracji ze sterowaniem frezarki, poprzez dodanie dodatkowego serwonapędu.

Drukowanie może odbywać się w typowy sposób planarny na powierzchni stołu lub pod kątem do 45 stopni, co umożliwia drukowanie np. profili kadłubów łodzi bez podpór.

W zależności od wielkości wydruku oraz wydajności głowicy proponujemy i dostarczamy dysze drukujące o średnicy od 4 do 25 mm.

Ponadto, jesteśmy elastyczni w doborze właściwego materiału do drukowania 3D.

Mamy szerokie doświadczenie w różnych materiałach jak:

  • podstawowe materiały: PE, PP, ABS, PLA, PA, PC, PET, etc.
  • zaawansowane materiały: PPS, PEEK, PEKK, etc.
  • wzmocnione materiały: włókno węglowe, szklane, naturalne.

Potrafimy profesjonalnie doradzić, przetestować i dostosować granulat do oczekiwań klientów.

Materiały opracowane przez naszych specjalistów idealnie nadają się do obróbki mechanicznej, a po wykorzystaniu modelu mogą zostać odzyskane przez linię do regranulacji, którą znajdziecie w ofercie GAMART SA.

Podczas szkolenia uczymy również używania programów do cięcia modeli (slicerów) oraz modyfikujemy nasz postprocesor do specyfikacji g-code maszyny klienta.

Cyfrowa głowica 3D, drukująca bezpośrednio z granulatu znacznie rozszerza możliwości zwykłych wielkogabarytowych maszyn obróbczych do drewna lub aluminium.

Bezstratna technika drukowania FDM (Fused Deposition Modelling) zapewnia znaczną redukcję czasu i kosztów przygotowania modeli.